event burgee venue burgee

2020 Norman Brown Invitational - Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 4, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 20/04
 
27/04
 
04/05
 
11/05
 
18/05
 
25/05
 
1/06
 
8/06
 
15/06
 
Nett flag
1st bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 1 (3) 1 (2) (DNC) 1 (2) 2   5
2nd bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 2 1 (5 dnf) (3) 1 2 (DNC) (DNC)   6
3rd bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 3 (6) (DNC) (15 ood) (6) 5 1 1   10
4th bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC (9 nso) (4) (DNC) 1 (12 dns) 3 3 3   10
5th bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC (4) 2 2 (DNC) 2 4 (DNC) (DNC)   10
6th bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC (7) 5 (15 ood) (7 dns) 5 (9 dns) 6 dnf 4   20
7th bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC (9 nso) (DNC) 3 4 (DNC) 7 (15 ood) 8 nso   22
8th bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC 6 9 nso (DNC) (15 ood) 3 (DNC) (DNC) 8 nso   26
9th bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC (DNC) 7 (DNC) (DNC) 7 15 ood 4 (DNC)   33
10th bronze 13887 Joe Noun John O'Sullivan WHSC (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) 8 6 (DNC) 15 ood   44
DNQ bronze 13693 Denise Vale Paula Sheehan WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12 dns DNC 15 ood 6   133
DNQ bronze 13594 Hannah Burt Ruslan Scutelnic WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 DNC DNC DNC   304
DNQ bronze 13589 Emily Towers Laurence Bard WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 5   305
DNQ bronze 13660 Chris Higgs Richard Gillian WHSC 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC   305
DNQ bronze 3 Peter Young ?? WHSC (DNC) (DNC) (DNC) 7 dnf (DNC) DNC DNC DNC   307
DNQ bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12 dnf DNC DNC DNC   312
DNQ bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale WHSC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 15 ood DNC   315


20/04 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 1 1
2 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 2 2
3 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 5 3
4 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 6 4
5 bronze 13660 Chris Higgs Richard Gillian WHSC 7 5
6 bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC 8 6
7 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC 10 7
8 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC nso 9
8 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC nso 9

27/04 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 1 1
2 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 2 2
3 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 3 3
4 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 4 4
5 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC 6 5
6 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 7 6
7 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC 8 7
8 bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC nso 9

04/05 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 1 1
2 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 3 2
3 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC 4 3
4 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC dnf 5
5 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC ood 15
5 bronze 13887 Joe Noun John O'Sullivan WHSC ood 15

11/05 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 1 1
2 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 2 2
3 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 3 3
4 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC 5 4
5 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC dns 7
5 bronze 3 Peter Young ?? WHSC dnf 7
7 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC ood 15
7 bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC ood 15

18/05 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 1 1
2 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 3 2
3 bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC 5 3
4 bronze 13594 Hannah Burt Ruslan Scutelnic WHSC 6 4
5 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC 7 5
6 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 8 6
7 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC 9 7
8 bronze 13887 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 10 8
9 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC dns 12
9 bronze 13693 Denise Vale Paula Sheehan WHSC dns 12
9 bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC dnf 12

25/05 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 1 1
2 bronze 13787 Lucy Street Keith Street WHSC 2 2
3 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 4 3
4 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 5 4
5 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 6 5
6 bronze 13887 Joe Noun John O'Sullivan WHSC 7 6
7 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC 8 7
8 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC dns 9
9 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC ood 15

1/06 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 1 1
2 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 2 2
3 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 4 3
4 bronze 13818 Tricia Phoenix Andy Shrimpton WHSC 5 4
5 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC dnf 6
6 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC ood 15
6 bronze 13693 Denise Vale Paula Sheehan WHSC ood 15
6 bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale WHSC ood 15

8/06 - bronze Fleet at 6.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13484 Caro Mitchell** Alistair Lambert WHSC 1 1
2 bronze 9 Yossi Shahar** Mark Wolf WHSC 2 2
3 bronze 14151 Cathy Howard Steve Cooper WHSC 4 3
4 bronze 13532 Liz Guest Ricardo Chacon WHSC 5 4
5 bronze 13589 Emily Towers Laurence Bard WHSC 6 5
6 bronze 13693 Denise Vale Paula Sheehan WHSC 8 6
7 bronze 13811 Johannes Menzel Susan Tomkins WHSC nso 8
7 bronze 13461 Romek Kowalewski Yasmin Hales WHSC nso 8
9 bronze 13887 Joe Noun John O'Sullivan WHSC ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dnsCame to the start area but did not start Varies
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com