event burgee venue burgee

2020 Saturday Winter Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 4/1
 
11/1
 
18/1
 
25/1
 
1/2
 
8/2
 
15/2
 
22/2
 
29/2
 
7/3
 
14/3
 
21/3
 
28/3
 
Nett flag
1st Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 (7) 1 (7) 1 (4)               3
2nd Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell (3) 2 (3) 1 (5) 1               4
3rd Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 (6) (7) 2 (4) 2               6
4th Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams (DNC) 3 4 (9) 3 (15 ood)               10
5th Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston (12) (DNC) 2 4 6 (DNC)               12
6th Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 4 (DNC) 3 (DNC) (22 nso)               13
7th Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard (DNC) 5 (9) 5 (15 ood) 3               13
8th Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 5 (DNC) 6 (11) (DNC) 6               17
9th Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street (DNC) (DNC) 5 6 (12 dns) 7               18
10th Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs (15 ood) (11) 11 (20) 2 10               23
11th Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols (13) 9 (10) 10 (12 dnf) 8               27
12th Gold 14 Jim Dimond Liz Guest (DNC) (DNC) 13 13 (DNC) 5               31
13th Silver 14044 Richard Connett Chris Laing (DNC) 10 (DNC) (DNC) 7 14               31
14th Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 7 (15 ood) (DNC) 14 (DNC) 11               32
15th Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 11 (DNC) (DNC) (15 ood) 12 dnf 9               32
16th Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 4 (dtc) 15 ood (17) (DNC) 15               34
17th Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell (DNC) (DNC) 12 (19) 12 dnf 13               37
18th Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers (DNC) 14 dns 8 (21) (DNC) 21 dnf               43
19th Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar (DNC) 12 (16) 16 15 ood (DNC)               43
20th Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari (DNC) (DNC) 15 8 (DNC) 22 nso               45
21st Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan (DNC) 15 ood 18 23 (DNC) (DNC)               56
DNQ Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8 (DNC) (DNC) (DNC) DNC               116
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady (DNC) 1 (DNC) (DNC) 15 ood DNC               116
DNQ Silver 13922 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 9 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 16               125
DNQ Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 14 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 12               126
DNQ Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton (DNC) 15 ood 14 (DNC) (DNC) DNC               129
DNQ Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos (DNC) (DNC) 15 ood 18 (DNC) DNC               133
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) 15 ood (DNC) 22 (DNC) DNC               137
DNQ Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud (DNC) (DNC) (DNC) 26 nso DNC 22 nso               148
DNQ Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 10 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               210
DNQ Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar (DNC) (DNC) (DNC) 12 DNC DNC               212
DNQ Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay (DNC) (DNC) 15 ood (DNC) DNC DNC               215
DNQ Bronze 13693 Denise Vale Paula sheehan 15 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               215
DNQ Silver 13620 Jim Irwin Jenny Irwin (DNC) (DNC) (DNC) 15 DNC DNC               215
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC               215
DNQ Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell (DNC) (DNC) 17 (DNC) DNC DNC               217
DNQ Bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale (DNC) dtc (DNC) (DNC) DNC DNC               239
DNQ Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs (DNC) dtc (DNC) (DNC) DNC DNC               239

*won one series **won two series (silver helm)

4/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 5 5
6 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 6 6
7 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 7 7
8 Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8
9 Silver 13922 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 9 9
10 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 10 10
11 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 11 11
12 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 12 12
13 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 13 13
14 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 14 14
15 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs ood 15
15 Bronze 13693 Denise Vale Paula sheehan 15 15
15 Gold 13136 Alain Renaud Yasmin Hales ood 15

11/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady 1 1
2 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 2 2
3 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 3 3
4 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 5 5
6 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 6 6
7 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 7 7
8 Silver 14110 Karen Wilson* Nat Spurling 8 8
9 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 9 9
10 Silver 14044 Richard Connett Chris Laing 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 11 11
12 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 12 12
13 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers dns 14
14 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson ood 15
14 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan ood 15
14 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton ood 15
14 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey ood 15
18 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson dtc 39
18 Bronze 13693 Paula Sheehan Denise Vale dtc 39
18 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs dtc 39

18/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 4 4
5 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 6 6
7 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 7 7
8 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 8 8
9 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 9 9
10 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 11 11
12 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 12 12
13 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 13 13
14 Bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton 14 14
15 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson ood 15
15 Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari 15 15
15 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos ood 15
15 Gold 13944 Craig Sanderson Peter Kay ood 15
19 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 16 16
20 Silver 13269 Peter Law* Seamus O'Connell 17 17
21 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 18 18

25/1 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 1 1
2 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 2
3 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton 3 3
4 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 5 5
6 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 6 6
7 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 7 7
8 Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari 8 8
9 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 9 9
10 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 10 10
11 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 11 11
12 Gold 13681 Joel Schrire Yossi Shahar 12 12
13 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 13 13
14 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 14 14
15 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers ood 15
15 Silver 13620 Jim Irwin Jenny Irwin 15 15
17 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar 16 16
18 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 17 17
19 Bronze 1359 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 18 18
20 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 19 19
21 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 20 20
22 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers 21 21
23 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey 22 22
24 Bronze 13660 Richard Gillian Paula Sheehan 23 23
25 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud nso 26

1/2 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 1 1
2 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 2 2
3 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams 3 3
4 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 4 4
5 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 5 5
6 Gold 14151 Steve Cooper Timothy Alston 6 6
7 Silver 14044 Richard Connett Chris Laing 7 7
8 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street dns 12
8 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols dnf 12
8 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers dnf 12
8 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell dnf 12
12 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard ood 15
12 Silver 1421 Helen Allen** Yossi Shahar ood 15
12 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Michal Szady ood 15

8/2 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 1 1
2 Silver 13532 Amy Street Charlie Cotter 2 2
3 Gold 14014 Andy Wadsworth Cathy Howard 3 3
4 Gold 13787 Keith Street Lucy Street 4 4
5 Gold 14 Jim Dimond Liz Guest 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon* Hannah Burt 6 6
7 Silver 13787 Sarah Street* Lucy Street 7 7
8 Silver 13568 Jamie Isles** Dianne Marcos Nichols 8 8
9 Silver 13696 Maurice Futerman Micha Meyers 9 9
10 Silver 13818 Andy Shrimpton Roger Jeffs 10 10
11 Gold 13853 Lesley Kaye Tom Jackson 11 11
12 Silver 13941 Dennis Adams* Sarah Lohan 12 12
13 Silver 14038 Lydia Evans** Simon Hazell 13 13
14 Silver 14044 Richard Connett Chris Laing 14 14
15 Silver 13237 Tomasz Szakola* Nia Williams ood 15
15 Gold 14222 Peter Kay Craig Sanderson 15 15
17 Silver 13922 Mahmood Shamsuddin Moh Ali 16 16
18 Silver 13589 Laurence Bard** Emily Towers dnf 21
19 Silver 13980 Lucy Barrie Roger Walton nso 22
19 Bronze 13456 Adeel Khan Yasir Ansari nso 22
19 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud nso 22

15/2 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

22/2 at 1:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

29/2 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

7/3 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

14/3 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

21/3 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

28/3 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dnsCame to the start area but did not start Varies
dtcDidn't come to the starting area 39
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com