event burgee venue burgee

2022 Saturday Spring Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

2022 Saturday Spring Series - All Helm

Overall

Sailed: 22, Discards: 11, To count: 11, To qualify: 11, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 9/4
 
9/4
 
16/4
 
16/4
 
23/4
 
23/4
 
30/4
 
30/4
 
7/5
 
7/5
 
14/5
 
14/5
 
21/5
 
21/5
 
4/6
 
4/6
 
11/6
 
11/6
 
18/6
 
18/6
 
25/6
 
25/6
 
2/7
 
2/7
 
Nett flag
1st Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1 4 4 (DNC) (DNC) (15 ood) (15 ood) (15 ood) (15 ood) (15 ood) (15 ood) 3 1 1 1 2 3 (DNC) (DNC) (8) 1     22
2nd Gold 13787 Keith Street Denise Vale (15 ood) (15 ood) (5) 3 3 1 1 (12 dnf) (DNC) (DNC) (12) (17 dns) 5 2 2 2 (6) 4 (DNC) (DNC) 1 3     27
3rd Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan (DNC) (DNC) 2 2 2 2 4 (12 dnf) 1 (14 dns) 7 1 (opn) (opn) 12 dnf (dtc) 3 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     37
4th Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar (DNC) (DNC) 3 6 (DNC) (DNC) (15 ood) (15 ood) 3 1 4 4 1 5 3 (9 dnf) (13) (8) (DNC) (DNC) 3 6     39
5th Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 5 3 (7) (10) (DNC) (DNC) (6) 1 6 2 5 2 4 4 (15 ood) (15 ood) (9) (10) 4 4 (DNC) (DNC)     40
6th Gold 13681 Joel Schrire Kana (DNC) (DNC) 8 8 (15 ood) (15 ood) 3 4 4 3 3 7 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (11) 7 2 3 (DNC) (DNC)     52
7th Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs (10) 7 (11) (11) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 10 8 (11) (17 dns) 6 7 (15 ood) (15 ood) 7 5 1 1 5 4     61
8th Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 11 2 6 9 (DNC) (DNC) 11 (12 dns) 5 5 (13) (17 dns) (15 ood) (15 ood) 5 4 (16 dnf) (dtc) (DNC) (DNC) 7 5     70
9th Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan (DNC) (DNC) (15 ood) (15 ood) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 4 6 3 9 8 12 dnf 7 (16 dnf) 11 3 2 (DNC) (DNC)     72
10th Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 8 9 (10) (12) 5 4 (10) 5 (DNC) (DNC) 9 8 7 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 9 7     77
11th Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun (15 ood) (15 ood) 13 7 6 5 (DNC) (DNC) 9 7 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8 6 (15 ood) 15 ood 7 5 (DNC) (DNC)     88
12th Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 6 10 12 (13) 9 dnf 11 dns 9 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 10 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 6 (15 ood) (15 ood)     94
13th Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 3 (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood 5 12 dns 2 14 dns 8 17 dns 2 (dtc) (DNC) (DNC) 4 (dtc) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)     97
14th Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 3 11 10 10 5 11 10 (15 ood) 15 ood 12 (dtc) 5 (dtc) (DNC) (DNC)     99
15th Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 4 4 (DNC) (DNC) 4 11 dns (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14 17 dns (opn) opn (DNC) (DNC) 5 6 (DNC) (DNC) 2 2     106
DNQ Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2 2 15 ood 15 ood 2 6 8 3 (DNC) (DNC) 8 dtc (DNC) (DNC) (DNC) DNC     198
DNQ Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell 2 (DNC) (DNC) (DNC) 9 dnf 11 dns (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 17 dns opn opn 4 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC     321
DNQ Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 9 8 (DNC) (DNC) dtc dtc (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 dtc 10 dtc (DNC) DNC 6 dtc     325
DNQ Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud (DNC) (DNC) 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14 nso 13 nso (DNC) DNC 15 ood 15 ood DNC DNC DNC DNC     559
DNQ Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) dtc 6 (DNC) (DNC) 12 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15 ood 15 ood DNC DNC DNC DNC     594
DNQ Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8 12 dns (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) opn opn (DNC) DNC 1 2 DNC DNC DNC DNC     597
DNQ Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood (DNC) (DNC) 9 5 (DNC) 11 dns (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 5 DNC DNC DNC DNC DNC DNC     636
DNQ Silver 13532B Charlie Cotter Roger Walton 7 5 (DNC) (DNC) (DNC) 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     815
DNQ Bronze 13136 Caro Mitchell Chris Lomax (DNC) 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14 dns 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     826
DNQ Bronze 4 Ellie Cumpsty   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 dnf 9 dns     920
DNQ Silver 5 Michal Szady Caro Mitchell (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8 14 dns (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     922
DNQ Bronze 8 Steve Bethal Jared Chesterman (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 9 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     924
DNQ Silver 12747 Jenny Irwin Louise Hinshelwood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     930
DNQ Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     930
DNQ Bronze 13748 Alex Reynolds   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 16 17 dns (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     933
DNQ Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 dtc DNC DNC     945
DNQ Bronze 1 Yasmin Hales Romek Kowalewski (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC dtc 9 DNC DNC DNC DNC     946
DNQ Bronze 1 Kana Butkovic   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 9 dtc DNC DNC DNC DNC DNC DNC     946
DNQ Bronze 13660 Richard Gillian Chris Higgs (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 9 dtc DNC DNC     946
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Amy Street (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC     1,001
DNQ Bronze 5 Adeel Khan Yasir Ansari (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 4 DNC     1,004

*won one series **won two series (silver helm)

9/4 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell 2 2
3 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 3 3
4 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 4 4
5 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 5 5
6 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 6 6
7 Silver 13532B Charlie Cotter Roger Walton 7 7
8 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 8 8
9 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 9 9
10 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 10 10
11 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 11 11
12 Gold 13787 Keith Street Denise Vale ood 15
12 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15

9/4 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 2 2
3 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 3 3
4 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 4 4
5 Silver 13532B Charlie Cotter Roger Walton 5 5
6 Bronze 13136 Caro Mitchell Chris Lomax 6 6
7 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 7 7
8 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 8 8
9 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 9 9
10 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 10 10
11 Gold 13787 Keith Street Denise Vale ood 15
11 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15

16/4 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 2 2
3 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 3 3
4 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 4 4
5 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 5 5
6 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 6 6
7 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 7 7
8 Gold 13681 Joel Schrire Kana 8 8
9 Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood 9 9
10 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 11 11
12 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 12 12
13 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 13 13
14 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan ood 15
14 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie ood 15

16/4 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 2 2
3 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 3 3
4 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 4 4
5 Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood 5 5
6 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 6 6
7 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 7 7
8 Gold 13681 Joel Schrire Kana 8 8
9 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 9 9
10 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 11 11
12 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 12 12
13 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 13 13
14 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan ood 15
14 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie ood 15

23/4 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13136 Alain Renaud Amy Street 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 2 2
3 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 3 3
4 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 4 4
5 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 5 5
6 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 6 6
7 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager dnf 9
7 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell dnf 9
9 Gold 13681 Joel Schrire Kana ood 15
9 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest ood 15
9 Silver 12747 Jenny Irwin Louise Hinshelwood ood 15
12 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling dtc 37
12 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian dtc 37

23/4 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 1 1
2 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 2 2
3 Silver 13532B Charlie Cotter Roger Walton 3 3
4 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 4 4
5 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 5 5
6 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 6 6
7 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager dns 11
7 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady dns 11
7 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell dns 11
7 Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood dns 11
11 Gold 13681 Joel Schrire Kana ood 15
11 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest ood 15
11 Silver 12747 Jenny Irwin Louise Hinshelwood ood 15
14 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling dtc 37

30/4 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 1 1
2 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Kana 3 3
4 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 4 4
5 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 5 5
6 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 6 6
7 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 7 7
8 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 8 8
9 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 9 9
10 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 10 10
11 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 11 11
12 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
12 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar ood 15

30/4 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 1 1
2 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 2 2
3 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 3 3
4 Gold 13681 Joel Schrire Kana 4 4
5 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 6 5
6 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 7 6
7 Gold 13787 Keith Street Denise Vale dnf 12
7 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan dnf 12
7 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dns 12
7 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest dns 12
7 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street dns 12
12 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
12 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar ood 15

7/5 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 1 1
2 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 2 2
3 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 3 3
4 Gold 13681 Joel Schrire Kana 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 5 5
6 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 6 6
7 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 7 7
8 Silver 5 Michal Szady Caro Mitchell 8 8
9 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 9 9
10 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 10 10
11 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 11 11
12 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 12 12
13 Bronze 13136 Caro Mitchell Chris Lomax dns 14
14 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
14 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers ood 15

7/5 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 1 1
2 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Kana 3 3
4 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 5 5
6 Bronze 13136 Caro Mitchell Chris Lomax 6 6
7 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 7 7
8 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 8 8
9 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 9 9
10 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 10 10
11 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan dns 14
11 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest dns 14
11 Silver 5 Michal Szady Caro Mitchell dns 14
14 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
14 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers ood 15

14/5 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell 1 1
2 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Kana 3 3
4 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 4 4
5 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 5 5
6 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 6 6
7 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 7 7
8 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 8 8
9 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 9 9
10 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 10 10
11 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 11 11
12 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 12 12
13 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 13 13
14 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 14 14
15 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
15 Bronze 8 Steve Bethal Jared Chesterman 15 15
17 Bronze 13748 Alex Reynolds   16 16

14/5 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 1 1
2 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 3 3
4 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 4 4
5 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 5 5
6 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 6 6
7 Gold 13681 Joel Schrire Kana 7 7
8 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 8 8
9 Bronze 8 Steve Bethal Jared Chesterman 9 9
10 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski ood 15
11 Gold 13787 Keith Street Denise Vale dns 17
11 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs dns 17
11 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dns 17
11 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest dns 17
11 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady dns 17
11 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell dns 17
11 Bronze 13748 Alex Reynolds   dns 17

21/5 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 1 1
2 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 2 2
3 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 5 5
6 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 6 6
7 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 7 7
8 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 8 8
9 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 9 9
10 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 10 10
11 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 11 11
12 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud nso 14
13 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden ood 15
14 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan opn 37
14 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady opn 37
14 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell opn 37
14 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street opn 37

21/5 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 2 2
3 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 5 5
6 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 6 6
7 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 7 7
8 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 8 8
9 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 9 9
10 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 10 10
11 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud nso 13
12 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden ood 15
13 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan opn 37
13 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest dtc 37
13 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady opn 37
13 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell opn 37
13 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street opn 37

4/6 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 2 2
3 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 3 3
4 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 5 5
6 Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood 6 6
7 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 7 7
8 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 8 8
9 Bronze 1 Kana Butkovic   9 9
10 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan dnf 12
10 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan dnf 12
12 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To ood 15
12 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs ood 15
12 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet ood 15

4/6 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 2 2
3 Gold 13713 Chris Lomax Caro Mitchell 3 3
4 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 4 4
5 Silver 9 Amy Street* Chloe Collingwood 5 5
6 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 6 6
7 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 7 7
8 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar dnf 9
9 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To ood 15
9 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs ood 15
9 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet ood 15
12 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan dtc 37
12 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling dtc 37
12 Bronze 1 Kana Butkovic   dtc 37

11/6 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 1 1
2 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 2 2
3 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 3 3
4 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest 4 4
5 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 5 5
6 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 6 6
7 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 7 7
8 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers 8 8
9 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 9 9
10 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 10 10
11 Gold 13681 Joel Schrire Kana 11 11
12 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 12 12
13 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 13 13
14 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15
14 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud ood 15
14 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian ood 15
17 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dnf 16
17 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan dnf 16
19 Bronze 1 Yasmin Hales Romek Kowalewski dtc 37

11/6 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13164 Steve Cooper Adeel Khan 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola** Lucy Street 2 2
3 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 3 3
4 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 4 4
5 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 5 5
6 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 6 6
7 Gold 13681 Joel Schrire Kana 7 7
8 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 8 8
9 Bronze 1 Yasmin Hales Romek Kowalewski 9 9
10 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 10 10
11 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 11 11
12 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun ood 15
12 Gold 1413 Mark Wolf Alain Renaud ood 15
12 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian ood 15
15 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden dtc 37
15 Gold 14131 Jim Dimond Liz Guest dtc 37
15 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet dtc 37
15 Gold 13594 Ruslan Scutelnic Emily Towers dtc 37
15 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling dtc 37

18/6 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 1 1
2 Gold 13681 Joel Schrire Kana 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet 5 5
6 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 6 6
7 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 7 7
8 Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal 8 8
9 Bronze 13660 Richard Gillian Chris Higgs 9 9

18/6 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 1 1
2 Gold 13679 Martin Hime Paula Sheehan 2 2
3 Gold 13681 Joel Schrire Kana 3 3
4 Gold 13944 Craig Sanderson Uieong To 4 4
5 Silver 13887 John O'Sullivan Joe Noun 5 5
6 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager 6 6
7 Silver 13660 Sophie Blanchard Mark Greenstreet dtc 37
7 Bronze 5 Jared Chesterman Steve Bethal dtc 37
7 Bronze 13660 Richard Gillian Chris Higgs dtc 37

25/6 at 1:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 1 1
2 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 2 2
3 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 3 3
4 Bronze 5 Adeel Khan Yasir Ansari 4 4
5 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 5 5
6 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling 6 6
7 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 7 7
8 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 8 8
9 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 9 9
10 Bronze 4 Ellie Cumpsty   dnf 11
11 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager ood 15

25/6 at 3:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14166 Maurice Cleal Romek Kowalewski 1 1
2 Gold 13299 Jamie Isles Michal Szady 2 2
3 Gold 13787 Keith Street Denise Vale 3 3
4 Silver 13818 Andy Shrimpton** Roger Jeffs 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon** Guy Harden 5 5
6 Silver 13811 Sue Tomkins* Yossi Shahar 6 6
7 Silver 14044 Richard Connett Tom Jackson 7 7
8 Bronze 4 Ellie Cumpsty   dns 9
9 Silver 13472 Sarah Street* Pauline den Hartog Jager ood 15
10 Silver 14019 Ian Conway* Nat Spurling dtc 37

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dnsCame to the start area but did not start Varies
dtcDidn't come to the starting area 37
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15
opnAttended GP14 Open meeting 37


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com