venue burgee

2021 Spring Laser Series

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Sail# HelmName Club 3/4
 
3/4
 
3/4
 
Nett flag
1st 184015 Muffin Green WHSC (4) (3) 1 1
2nd 166571 Roger Wilson WHSC (2) 1 (20 dtc) 1
3rd 130596 Julian Bradley WSC 1 (2) (20 dtc) 1
4th 1 Lydia Evans WHSC (6) (11) 2 2
5th 7 Joel Schrire WHSC (8) (7) 3 3
6th 139197 Tim De Klerk WSC 3 (6) (20 dtc) 3
7th 18 6043 Gareth Wilson WHSC (5) 4 (20 dtc) 4
8th 166603 Hannah Burt WSC (7) 5 (20 dtc) 5
9th 15 6150 Maurice Futerman WHSC (9) 8 (20 dtc) 8
10th 7 Joseph Henderson WHSC (10) 9 (20 dtc) 9
11th 8 Paolo Fresia WHSC (11) 10 (20 dtc) 10
12th 177952 Johannes Menzel WHSC (15 dnf) 12 (20 dtc) 12
13th 162610 Lenore Cannon WSC 12 (20 dtc) (20 dtc) 12
14th 3 Marko Stepanov WHSC (15 ood) (15 ood) 15 ood 15
14th 183185 Gerry Woodcock WHSC (15 ood) (15 ood) 15 ood 15
16th 200942 Micha Meyers WHSC (16 nso) (16 nso) 16 nso 16

3/4 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 130596 Julian Bradley WSC 1 1
2 166571 Roger Wilson WHSC 2 2
3 139197 Tim De Klerk WSC 3 3
4 184015 Muffin Green WHSC 4 4
5 18 6043 Gareth Wilson WHSC 5 5
6 1 Lydia Evans WHSC 6 6
7 166603 Hannah Burt WSC 7 7
8 7 Joel Schrire WHSC 8 8
9 15 6150 Maurice Futerman WHSC 9 9
10 7 Joseph Henderson WHSC 10 10
11 8 Paolo Fresia WHSC 11 11
12 162610 Lenore Cannon WSC 12 12
13 177952 Johannes Menzel WHSC dnf 15
13 3 Marko Stepanov WHSC ood 15
13 183185 Gerry Woodcock WHSC ood 15
16 200942 Micha Meyers WHSC nso 16

3/4 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 166571 Roger Wilson WHSC 1 1
2 130596 Julian Bradley WSC 2 2
3 184015 Muffin Green WHSC 3 3
4 18 6043 Gareth Wilson WHSC 4 4
5 166603 Hannah Burt WSC 5 5
6 139197 Tim De Klerk WSC 6 6
7 7 Joel Schrire WHSC 7 7
8 15 6150 Maurice Futerman WHSC 8 8
9 7 Joseph Henderson WHSC 9 9
10 8 Paolo Fresia WHSC 10 10
11 1 Lydia Evans WHSC 11 11
12 177952 Johannes Menzel WHSC 12 12
13 3 Marko Stepanov WHSC ood 15
13 183185 Gerry Woodcock WHSC ood 15
15 200942 Micha Meyers WHSC nso 16
16 162610 Lenore Cannon WSC dtc 20

3/4 at 3.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 184015 Muffin Green WHSC 1 1
2 1 Lydia Evans WHSC 2 2
3 7 Joel Schrire WHSC 3 3
4 3 Marko Stepanov WHSC ood 15
4 183185 Gerry Woodcock WHSC ood 15
6 200942 Micha Meyers WHSC nso 16
7 166571 Roger Wilson WHSC dtc 20
7 130596 Julian Bradley WSC dtc 20
7 139197 Tim De Klerk WSC dtc 20
7 18 6043 Gareth Wilson WHSC dtc 20
7 166603 Hannah Burt WSC dtc 20
7 15 6150 Maurice Futerman WHSC dtc 20
7 7 Joseph Henderson WHSC dtc 20
7 8 Paolo Fresia WHSC dtc 20
7 177952 Johannes Menzel WHSC dtc 20
7 162610 Lenore Cannon WSC dtc 20

Scoring codes used

CodeDescription Points
dnfStarted but did not finish 15
dtcDidn't come to the start 20
nsoDid not sign on 16
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com