event burgee venue burgee

2017 Saturday Summer Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, To qualify: 5, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 01/07
 
08/07
 
15/07
 
22/07
 
29/07
 
05/08
 
12/08
 
19/08
 
26/08
 
02/09
 
09/09
 
16/09
 
Nett flag
1st bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC (DNC) (DNC)   2 ood (6) 2 2 (DNC) 1 2 (5)   9
2nd bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 2 (4)   (3) 2 (opn) (opn) (DNC) 2 2 ood 2   10
3rd bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 2 ood (6)   2 (4) (opn) (opn) (DNC) 3 1 4   12
4th bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC (DNC) 1   5 (opn) 1 (DNC) 6 (DNC) (DNC) 1   14
5th bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC (DNC) 3   (DNC) 1 opn opn 1 (DNC) (DNC) (9)   15
6th bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 6 (DNC)   (DNC) (8) (DNC) 3 3 (DNC) 2 ood 8   22
7th bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 5 (9)   2 ood 7 (DNC) (DNC) 5 (DNC) (DNC) 7   26
8th bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC 3 8   6 (DNC) opn opn (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)   27
9th bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 7 7   8 2 ood (DNC) (DNC) 10 dns (DNC) (DNC) (DNC)   34
DNQ bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC (DNC) 5   (DNC) 5 (DNC) 1 4 (DNC) (DNC) DNC   115
DNQ bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Dennis Adams WHSC (DNC) (DNC)   7 opn opn opn (DNC) (DNC) (DNC) DNC   126
DNQ bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) 3 opn opn (DNC) (DNC) DNC 28 nso   141
DNQ bronze 13787 Amy Street Keith Street WHSC (DNC) (DNC)   1 (DNC) (DNC) (DNC) 2 4 DNC DNC   207
DNQ bronze 13853 Richard Walker Lesley Kaye WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 5 3 6   214
DNQ bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC 8 (DNC)   (DNC) (DNC) opn opn (DNC) (DNC) DNC DNC   218
DNQ bronze 13472 Hannah Liptrot Keith Street WHSC (DNC) (DNC)   11 dns opn (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 3   223
DNQ bronze 13594 Richard Gillian Ruslan Scutelnic WHSC 1 2   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC   303
DNQ bronze 1359 Giselle Sherwen Jim Faulkner WHSC 4 (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) 6 dnf (DNC) DNC DNC DNC   310
DNQ bronze 14019 Alan Trott Ian Conway WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) 2 ood 10 dnf DNC DNC DNC   312
DNQ bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) 3 (DNC) DNC DNC DNC 10   313
DNQ bronze 13919 Chris Higgs Daphne Grey WHSC (DNC) (DNC)   11 dns (DNC) (DNC) 2 ood (DNC) DNC DNC DNC   313
DNQ bronze 13568 Moh Ali Mick Dobson WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) 4 10 dns DNC DNC DNC   314
DNQ bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye WHSC (DNC) 10   (DNC) opn (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC   319
DNQ bronze 14151 Arran Gillies** Steve Cooper WHSC (DNC) (DNC)   2 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC   402
DNQ bronze 12978 Simon Hazell Jamie Isles WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 4 DNC   404
DNQ bronze 13136 Yasmin Hales Ricardo Chacon WHSC (DNC) (DNC)   4 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC   404
DNQ bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 7 dns DNC DNC   407

IMPORTANT NOTE:
We have changed the way OOD and safety duties are scored.
These duties will now be given a score of 2 points in the first instance, and any duty following this will be given your average score for the whole series.

*won one series **won two series

15/07 no race Victor Trophy

01/07 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13594 Richard Gillian Ruslan Scutelnic WHSC 1 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 2 2
2 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC ood 2
4 bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC 3 3
5 bronze 1359 Giselle Sherwen Jim Faulkner WHSC 4 4
6 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 5 5
7 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 6 6
8 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 7 7
9 bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC 8 8

08/07 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC 1 1
2 bronze 13594 Richard Gillian Ruslan Scutelnic WHSC 2 2
3 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC 3 3
4 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 4 4
5 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 5 5
6 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 6 6
7 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 7 7
8 bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC 8 8
9 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 9 9
10 bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye WHSC 10 10

22/07 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13787 Amy Street Keith Street WHSC 1 1
2 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC ood 2
2 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 3 2
2 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC ood 2
2 bronze 14151 Arran Gillies** Steve Cooper WHSC ood 2
6 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 5 3
7 bronze 13136 Yasmin Hales Ricardo Chacon WHSC 6 4
8 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC 7 5
9 bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC 8 6
10 bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Dennis Adams WHSC 9 7
11 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 10 8
12 bronze 13472 Hannah Liptrot Keith Street WHSC dns 11
12 bronze 13919 Chris Higgs Daphne Grey WHSC dns 11

29/07 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC 2 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 3 2
2 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC ood 2
4 bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC 4 3
5 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 5 4
6 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 6 5
7 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 7 6
8 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 9 7
9 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 10 8
10 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC opn 9
10 bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Dennis Adams WHSC opn 9
10 bronze 13472 Hannah Liptrot Keith Street WHSC opn 9
10 bronze 13853 Andy Ferrington Lesley Kaye WHSC opn 9

05/08 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC 1 1
2 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 3 2
3 bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC 4 3
4 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC opn 4
4 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC opn 4
4 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC opn 4
4 bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC opn 4
4 bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Dennis Adams WHSC opn 4
4 bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC opn 4
4 bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC opn 4

12/08 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 1 1
2 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 2 2
2 bronze 14019 Alan Trott Ian Conway WHSC ood 2
2 bronze 13919 Chris Higgs Daphne Grey WHSC ood 2
5 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 3 3
6 bronze 13568 Moh Ali Mick Dobson WHSC 4 4
7 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC opn 6
7 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC opn 6
7 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC opn 6
7 bronze 13853 Nick Masters Lesley Kaye WHSC opn 6
7 bronze 5 Szymon Matyjaszczuk Dennis Adams WHSC opn 6
7 bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC opn 6
7 bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC opn 6
7 bronze 1359 Giselle Sherwen Jim Faulkner WHSC dnf 6

19/08 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC 1 1
2 bronze 13787 Amy Street Keith Street WHSC 3 2
3 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 4 3
4 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 5 4
5 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 6 5
6 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC 7 6
7 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC dns 10
7 bronze 14019 Alan Trott Ian Conway WHSC dnf 10
7 bronze 13568 Moh Ali Mick Dobson WHSC dns 10

26/08 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 1 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 2 2
3 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 3 3
4 bronze 13787 Amy Street Keith Street WHSC 5 4
5 bronze 13853 Richard Walker Lesley Kaye WHSC 6 5
6 bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC dns 7

02/09 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 1 1
2 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 3 2
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC ood 2
2 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC ood 2
5 bronze 13853 Richard Walker Lesley Kaye WHSC 5 3
6 bronze 12978 Simon Hazell Jamie Isles WHSC 6 4

09/09 - bronze Fleet at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Lucy Barrie Helen Allen WHSC 2 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 3 2
3 bronze 13472 Hannah Liptrot Keith Street WHSC 4 3
4 bronze 13237 Lydia Evans Tomasz Szakola WHSC 5 4
5 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 6 5
6 bronze 13853 Richard Walker Lesley Kaye WHSC 7 6
7 bronze 12978 Caro Mitchell* Jamie Isles WHSC 9 7
8 bronze 13675 Mick Printemps John O'Sullivan WHSC 10 8
9 bronze 13980 Yossi Shahar* Roger Walton WHSC 11 9
10 bronze 13919 Daphne Grey Peter Dunton WHSC 12 10
11 bronze 13594 Ilias Michopoulos Ruslan Scutelnic WHSC nso 28

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dnsCame to the start area but did not start Varies
nsoDid not sign on 28
oodRace officer duty points scored as RDGa 2
opnAttended Open meeting Varies


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com