event burgee venue burgee

2018 Saturday Spring Series Bronze

Welsh Harp (50% of races to qualify)

bronze Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, To qualify: 1, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club 31/3
 
7/4
 
21/4
 
Nett flag
1st bronze 13681 Yossi Shahar* Joel Schire WHSC (DNC) (DNC) 1 1
2nd bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC (5) 1 (2) 1
3rd bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC 1 (opn) (3) 1
4th bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC (DNC) 2 (4) 2
5th bronze 13421 Amy Street* Helen Allen WHSC 2 (DNC) (DNC) 2
6th bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC (3) 3 (DNC) 3
7th bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC (DNC) 4 (15 ood) 4
8th bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 4 (DNC) (15 ood) 4
9th bronze 7 Michal Szady Dennis Adams WHSC (DNC) (DNC) 5 5
10th bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC (8) 5 (DNC) 5
11th bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC (DNC) (DNC) 6 6
12th bronze 12978 Giselle Sherwen Jamie Isles WHSC 6 (DNC) (7) 6
13th bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC (10 dns) 7 dns (DNC) 7
14th bronze 13656 Emily Towers Karen Wilson WHSC 7 (DNC) (DNC) 7
15th bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC (DNC) (15 ood) 8 8
16th bronze 14 Yasmin Hales Richard Lord WHSC (DNC) (DNC) 9 9
17th bronze 14019 Chris Higgs Ian Conway WHSC (DNC) (DNC) 15 ood 15
18th bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC 15 ood (DNC) (DNC) 15
19th bronze 13870 Andy Ferrington Maciej Matyjaszczuk WHSC (DNC) opn (DNC) 20

IMPORTANT NOTE:
We have changed the way OOD and safety duties are scored to a fixed score of 12 points.

* won one series ** won two series

31/3 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC 1 1
2 bronze 13421 Amy Street* Helen Allen WHSC 2 2
3 bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC 3 3
4 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC 6 4
5 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 8 5
6 bronze 12978 Giselle Sherwen Jamie Isles WHSC 9 6
7 bronze 13656 Emily Towers Karen Wilson WHSC 10 7
8 bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC 11 8
9 bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC dns 10
10 bronze 13941 Simon Carman Dennis Adams WHSC ood 15

7/4 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 1 1
2 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 2 2
3 bronze 13532 Charlie Cotter Frank Pearce WHSC 3 3
4 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC 4 4
5 bronze 13696 Richard Malden Maurice Futerman WHSC 5 5
6 bronze 13603 Lucy Street Sarah Street WHSC dns 7
7 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC ood 15
8 bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC opn 20
8 bronze 13870 Andy Ferrington Maciej Matyjaszczuk WHSC opn 20

21/4 - bronze Fleet at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Club Place Points flag
1 bronze 13681 Yossi Shahar* Joel Schire WHSC 1 1
2 bronze 14014 Andy Shrimpton** Andy Wadsworth WHSC 4 2
3 bronze 13421 Lucy Barrie Roger Walton WHSC 6 3
4 bronze 13603 Caro Mitchell* Alistair Lambert WHSC 7 4
5 bronze 7 Michal Szady Dennis Adams WHSC 8 5
6 bronze 13237 Nia Williams Tomasz Szakola WHSC 9 6
7 bronze 12978 Giselle Sherwen Jamie Isles WHSC 10 7
8 bronze 13269 Seamus O'Connell Peter Law WHSC 11 8
9 bronze 14 Yasmin Hales Richard Lord WHSC 12 9
10 bronze 13713 Dianne Marcos Chris Lomax WHSC ood 15
10 bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey WHSC ood 15
10 bronze 14019 Chris Higgs Ian Conway WHSC ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnsCame to the start area but did not start Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15
opnAttended Open meeting 20


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com