event burgee venue burgee

2018 Saturday Autumn Series - All helm

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, To qualify: 4, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName 29/9
 
29/9
 
6/10
 
6/10
 
13/10
 
13/10
 
20/10
 
20/10
 
3/11
 
17/11
 
24/11
 
1/12
 
8/12
 
15/12
 
22/12
 
Nett flag
1st Gold 14151 Steve Cooper Amy Street (5) (3) (3) 2 3 3 (DNC) (DNC) 1             9
2nd Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell (DNC) (DNC) 1 3 (4) 4 (DNC) (DNC) 3             11
3rd Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie (DNC) (DNC) (DNC) 9 nso 2 1 (15 ood) (15 ood) 2             14
4th Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 8 5 2 1 (opn) (opn) (DNC) (DNC) (DNC)             16
5th Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 3 4 (8) 4 (7) (6) (6) 5 (7)             16
6th Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 2 6 (DNC) (DNC) (8) (10 dsq) 5 4 (15 ood)             17
7th Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 4 (8) (12 dnf) 5 (10) (dtc) 3 (6) 6             18
8th Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs (DNC) (DNC) 4 6 (9) 5 (15 ood) (15 ood) 9             24
9th Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian (7) 7 (DNC) (DNC) 6 7 (8) 7 (11)             27
10th Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street (DNC) (DNC) 12 dns (dtc) (DNC) (DNC) 2 1 13             28
11th Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs (DNC) (DNC) 6 (dtc) (15 dnf) 8 7 8 (10)             29
12th Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot (15 ood) 15 ood (DNC) (DNC) 1 2 (DNC) (DNC) 15 ood             33
13th Bronze 13887 John O'Sullivan Ilias Michopoulos (DNC) (DNC) 7 (DNC) 15 dnf (DNC) 9 (DNC) 5             36
14th Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 6 2 (DNC) (DNC) (opn) opn (DNC) (DNC) 4             42
15th Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 9 9 (DNC) (DNC) (15 ood) 15 ood (DNC) (DNC) 15 dns             48
DNQ Gold 14134 Mark Wolf Lucy Barrie 1 1 13 nso (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC             115
DNQ Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 3 15 ood             122
DNQ Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) DNC 12             142
DNQ Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1 2 DNC             203
DNQ Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl (DNC) (DNC) 5 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 8             213
DNQ Gold 13136 Alain Renaud Amy Street (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) DNC DNC             230
DNQ Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC             230
DNQ Gold 14200 Richard Lord Yasmin Hales (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC             230
DNQ Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) DNC DNC             230
DNQ Gold 13170 Norm Brown Tom Matthews (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC             230
DNQ Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 5 dtc (DNC) DNC DNC             235
DNQ Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 11 dtc (DNC) DNC DNC             241
DNQ Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) opn opn (DNC) DNC DNC             260
DNQ Gold 13106 Richard Ham crew (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 16 nso (DNC) DNC DNC DNC             316

*won one series **won two series (silver helm)

No series racing on 27th October (Victor Open) and 10th November (Commodore's Cup)

29/9 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14134 Mark Wolf Lucy Barrie 1 1
2 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 2 2
3 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 3 3
4 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 4 4
5 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 5 5
6 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 6 6
7 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 7 7
8 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 8 8
9 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 9 9
10 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot ood 15
10 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15

29/9 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14134 Mark Wolf Lucy Barrie 1 1
2 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 2 2
3 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 3 3
4 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 4 4
5 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 5 5
6 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 6 6
7 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 7 7
8 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 8 8
9 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs 9 9
10 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot ood 15
10 Silver 13269 Peter Law Seamus O'Connell ood 15

6/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 1 1
2 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 2 2
3 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 3 3
4 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs 4 4
5 Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl 5 5
6 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 6 6
7 Bronze 13887 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 7 7
8 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 8 8
9 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay dnf 12
9 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street dns 12
11 Gold 14134 Mark Wolf Lucy Barrie nso 13
12 Gold 14200 Richard Lord Yasmin Hales ood 15
12 Gold 13170 Norm Brown Tom Matthews ood 15

6/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton 1 1
2 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 4 4
5 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 5 5
6 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs 6 6
7 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie nso 9
8 Gold 14200 Richard Lord Yasmin Hales ood 15
8 Gold 13170 Norm Brown Tom Matthews ood 15
10 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street dtc 30
10 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs dtc 30

13/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 1 1
2 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 2 2
3 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 3 3
4 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 4 4
5 Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell 5 5
6 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 6 6
7 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 7 7
8 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 8 8
9 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs 9 9
10 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 10 10
11 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen 11 11
12 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs dnf 15
12 Bronze 13887 John O'Sullivan Ilias Michopoulos dnf 15
12 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs ood 15
12 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin ood 15
12 Gold 13136 Alain Renaud Amy Street ood 15
12 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey ood 15
18 Gold 13106 Richard Ham crew nso 16
19 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton opn 30
19 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams opn 30
19 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington opn 30

13/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 1 1
2 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot 2 2
3 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 3 3
4 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 4 4
5 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs 5 5
6 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 6 6
7 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 7 7
8 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 8 8
9 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar dsq 10
10 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs ood 15
10 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin ood 15
10 Gold 13136 Alain Renaud Amy Street ood 15
10 Bronze 13919 Peter Dunton Daphne Grey ood 15
14 Gold 14014 Andy Wadsworth Andy Shrimpton opn 30
14 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay dtc 30
14 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams opn 30
14 Silver 13532 Richardo Chacon* Caro Mitchell dtc 30
14 Silver 13941 Dennis Adams* Simon Carmen dtc 30
14 Silver 13870 Maciej Matyjaszczuk* Andy Ferrington opn 30

20/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos 1 1
2 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street 2 2
3 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 3 3
4 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 4 4
5 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 5 5
6 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 6 6
7 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 7 7
8 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 8 8
9 Bronze 13887 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 9 9
10 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie ood 15
10 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs ood 15

20/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street 1 1
2 Gold 13713 Chris Lomax Dianne Marcos 2 2
3 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin 3 3
4 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar 4 4
5 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 5 5
6 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 6 6
7 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 7 7
8 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 8 8
9 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie ood 15
9 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs ood 15

3/11 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail# HelmName CrewName Place Points flag
1 Gold 14151 Steve Cooper Amy Street 1 1
2 Gold 13980 Roger Walton Lucy Barrie 2 2
3 Gold 13603 Alistair Lambert Caro Mitchell 3 3
4 Silver 13237 Tomasz Szakola Nia Williams 4 4
5 Bronze 13887 John O'Sullivan Ilias Michopoulos 5 5
6 Gold 10591 Craig Sanderson Peter Kay 6 6
7 Silver 12978 Jamie Isles** Giselle Sherwen 7 7
8 Gold 13853 Lesley Kaye Rafal Gabzdyl 8 8
9 Silver 14038 Lydia Evans* Roger Jeffs 9 9
10 Silver 14019 Ian Conway* Chris Higgs 10 10
11 Silver 13589 Laurence Bard** Richard Gillian 11 11
12 Silver 13620 Louise Hinselwood Jenny Irwin 12 12
13 Silver 13472 Sarah Street* Lucy Street 13 13
14 Silver 13681 Joel Schrire* Yossi Shahar ood 15
14 Gold 13787 Keith Street Hannah Liptrot ood 15
14 Bronze 13919 Daphne Grey Chris Higgs dns 15
14 Gold 13679 Martin Hime Mahmood Shamsuddin ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish Varies
dnsCame to the start area but did not start Varies
dsqDisqualification 10
dtcDidn't come to the starting area 30
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15
opnAttended GP14 Open meeting 30


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com