venue burgee

2018 Saturday Autumn Laser Series

Welsh Harp (50% of races required to qualify)

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, To qualify: 5, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Sail# HelmName Club 29/9
 
29/9
 
29/9
 
6/10
 
6/10
 
6/10
 
13/10
 
13/10
 
13/10
 
20/10
 
20/10
 
20/10
 
3/11
 
3/11
 
17/11
 
17/11
 
24/11
 
24/11
 
1/12
 
1/12
 
8/12
 
8/12
 
15/12
 
15/12
 
22/12
 
22/12
 
Nett flag
1st 200942 Micha Meyers WHSC 1 1         (3) 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (2) 2                         6
2nd 15 6150 Maurice Futerman WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) 3 3 2 3 3                         14
3rd 18 6043 Gareth Wilson WHSC (DNC) (DNC)         1 2 20 dtc (DNC) (DNC) (DNC) 1 1                         25
4th 3 Cat Brown WHSC (DNC) (DNC)         7 dnf 7 dnf (20 dtc) 5 4 4 (DNC) (DNC)                         27
5th 1 Simon Hazel WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) 8 nso 8 nso 8 nso 4 4                         32
6th WHSC1 Richard Malden WHSC (DNC) (DNC)         4 (20 dtc) 20 dtc 4 5 3 (DNC) (DNC)                         36
7th 3 Marko Stepanov WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) 15 ood 15 ood 15 ood 15 ood 15 ood                         75
DNQ 182483 Karen Wilson WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 DNC DNC                         203
DNQ 205122 Richard Lord WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) 2 2 5 DNC DNC                         209
DNQ 196553 Mark Greenstreet WSC (DNC) (DNC)         2 3 20 dtc (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC                         225
DNQ 1 Alain Renaud WHSC (DNC) (DNC)         15 ood 15 ood 15 ood (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC                         245
DNQ 155964 Mike Smith WHSC (DNC) (DNC)         8 nso 8 nso (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC                         316
DNQ 17 4662 Alan Trott WHSC 2 20 dtc         (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC                         322
DNQ 186569 Szymon Matyjaszczuk WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 7 nso DNC                         407
DNQ WHSC2 Michal Szady WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC                         500
DNQ 184015 Muffin Green WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC                         500
DNQ BTYC 7 Yossi Shahar WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC                         500
DNQ 7 Sebastian Szustkiewicz WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC                         500
DNQ 183185 Gerry Woodcock WHSC (DNC) (DNC)         (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC                         500

No series racing on 27th October (Victor Open) and 10th November (Commodore's Cup)

29/9 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1
2 17 4662 Alan Trott WHSC 2 2

29/9 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1
2 17 4662 Alan Trott WHSC dtc 20

13/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 18 6043 Gareth Wilson WHSC 1 1
2 196553 Mark Greenstreet WSC 2 2
3 200942 Micha Meyers WHSC 3 3
4 WHSC1 Richard Malden WHSC 4 4
5 3 Cat Brown WHSC dnf 7
6 155964 Mike Smith WHSC nso 8
7 1 Alain Renaud WHSC ood 15

13/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1
2 18 6043 Gareth Wilson WHSC 2 2
3 196553 Mark Greenstreet WSC 3 3
4 3 Cat Brown WHSC dnf 7
5 155964 Mike Smith WHSC nso 8
6 1 Alain Renaud WHSC ood 15
7 WHSC1 Richard Malden WHSC dtc 20

13/10 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 200942 Micha Meyers WHSC 1 1
2 1 Alain Renaud WHSC ood 15
3 18 6043 Gareth Wilson WHSC dtc 20
3 3 Cat Brown WHSC dtc 20
3 WHSC1 Richard Malden WHSC dtc 20
3 196553 Mark Greenstreet WSC dtc 20

20/10 at 2.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 182483 Karen Wilson WHSC 1 1
2 205122 Richard Lord WHSC 2 2
3 15 6150 Maurice Futerman WHSC 3 3
4 WHSC1 Richard Malden WHSC 4 4
5 3 Cat Brown WHSC 5 5
6 1 Simon Hazel WHSC nso 8
7 3 Marko Stepanov WHSC ood 15

20/10 at 1.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 182483 Karen Wilson WHSC 1 1
2 205122 Richard Lord WHSC 2 2
3 15 6150 Maurice Futerman WHSC 3 3
4 3 Cat Brown WHSC 4 4
5 WHSC1 Richard Malden WHSC 5 5
6 1 Simon Hazel WHSC nso 8
7 3 Marko Stepanov WHSC ood 15

20/10 at 4.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 182483 Karen Wilson WHSC 1 1
2 15 6150 Maurice Futerman WHSC 2 2
3 WHSC1 Richard Malden WHSC 3 3
4 3 Cat Brown WHSC 4 4
5 205122 Richard Lord WHSC 5 5
6 1 Simon Hazel WHSC nso 8
7 3 Marko Stepanov WHSC ood 15

3/11 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 18 6043 Gareth Wilson WHSC 1 1
2 200942 Micha Meyers WHSC 2 2
3 15 6150 Maurice Futerman WHSC 3 3
4 1 Simon Hazel WHSC 4 4
5 186569 Szymon Matyjaszczuk WHSC nso 7
6 3 Marko Stepanov WHSC ood 15

3/11 at 1.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Sail# HelmName Club Place Points flag
1 18 6043 Gareth Wilson WHSC 1 1
2 200942 Micha Meyers WHSC 2 2
3 15 6150 Maurice Futerman WHSC 3 3
4 1 Simon Hazel WHSC 4 4
5 3 Marko Stepanov WHSC ood 15

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area (Clubhouse) 100
dnfStarted but did not finish 7
dtcDidn't come to the start 20
nsoDid not sign on Varies
oodRace officer duty points scored as RDGa 15


www.welshharpsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com